Home | About Us | Donors | Partners | Projects | Links | Contact                                                     Powered by

TIFF
What we offered to the public

  Cinematography / Visual Art / Photography / Events / Press  

Our Activity

 

.

BEACHFILMFESTIVAL

 

Beachfilmfestival eshte nje projekt ambicioz kulturor i cili mbeshtet ne nje strukture te ngritur dhe provuar nder vite me sukses ne tete (8) edicionet e kaluara te Tirana International Film Festivalit. Duke u mbeshtetur ne impaktin qe ky festival ka arritur te krijoje sidomos tek publiku i te rinjve si dhe terheqja nga te huajt qe kane asistur kete event , mendojme se ka ardhur koha qe te dale jashte Tiranes duke ju afruar publikut veror i cili ndodhet ne bregdetin Shqiptar. Edicioni i Pare i Beachfilmfest do te organizohet ne dy pika turistike te vendit. Plazhin e  Durresit dhe ne Porto Palermo. Jo rastesisht meren dy pika qe ne njeren ka nje frekuentim tejet masiv dhe tjetri me nje frekuentim ende jo maksimal per bukurine qe afron. Per kete qellim per 8 jave rresht cdo te Enjte, Premte, Shtune dhe te Diele do te shfaqen filmat e shkurter te cilat do te seleksionohen nga aplikimet e  do te behen nga kineastet ne websitin e tiranafilmfest.com. ne te njejten kohe Programi i Filmave ne konkurim kombinon filma me metrazh tė shkurtėr tė tė gjitha formateve dhe kategorive, tė ndėrthurur me njėri-tjetrin, nė mėnyrė qė ta bėjnė mė eklektike dhe tė gjallė aktivitetin.
Festivali synon nė tė njėjtėn kohė tė jetė njė pikė takimi kulturash, kupushuesit, tė ftuarit dhe tė gjithė ata qė e duan filmin me metrazh tė shkurtėr do tė kenė disa javė komunikimi me gjuhėn e kinemasė.
Njohja e filmit te shkurter shqiptar dhe retrospektive te krijimeve me te mira te kinematografise shqiptare ne vite me ate europiane e me gjere.
Ballafaqim profesional me tendencat dhe rrymat aktuale ne kinematografine europiane dhe boterore.
Prezantimi i kinematografise shqiptare te realizuar ne vite.
Pasurim i jetes artistike te zonave turistike ku per pushuesit pervec natyres dhe bukurive natyrore nepermjet formave te reja te shprehjes artistike te theksojme karakterin hedonistik dhe edukues te ketij evenimenti per te rinjte dhe jo vetemi.
Aspekti propagandistik  i krijimit te nje imazhi te pranueshem e te pelqyeshem te Shqiperise duke hapur alternativen turistike per pjesemarresit e ketij festivali dhe spektatoret e mundshem.
Qėllimi afatgjatė i kėtij projekti ėshtė: Kthimi i shqiperise ne nje qender ku pervec bukurise natyrore I ofrohet nje argetim interaktiv ku pushuesit mund te behen pjese e aktiviteteve artistike jo vetem si hsikues porse edhe vleresues , duke votuar per filmin me te mire te Beachfilmfestival.

Konsolidimi
i njė festivali permanent (tė pėrvitshėm), qe do te perfshije filmin e shkurter dokumentarin dhe filmin e animuar. I bazuar mbi njė bashkėpunim tė ngushtė dhė mbi njė shkėmbim tė vėrtetė eksperiencash me qėllim pėrmirėsimin e kėsaj iniciative, me rrjete apo organizma ndėrkombėtarė tė cilėt kanė tė njėjtin orientim pune.

 

 
 

Muaji I me 24 Qershor 2011 u ngrit sipari i „Summer film fest on the beach“ ne Plazhin e Golemit prane Hotel Veles.  Per muajin Qrshor „Summer film fest on the beach“ vazhdoi ne datat 25, 26, 30 Qershor 2011 ne Plazhin e Gpolemit prane Hotel Veles.  Pergjate ketyre javeve ne plazhin e Golemit u votuan mbi 800 pushues per filmin me te mire te aktivitetit. Fillimisht u mendua te projektoheshin ne Porto Pomano por per aresye te vizibilitetit me te larte dhe te frekuentushmerise vendosem ta shperndajme ne disa destinacione turistike tejet te kerkuara nga pushuesit si Vlore, Dhermi dhe Pogradec. „Summer film fest on the beach“ ishte parashikuar te ishte i shperdare ne 2 muaj por per aresye te frekuentimit te heret te pushuesve ne bregdet u mendua te perfshinte tre mua kalendarik. 

      Muaji II „Summer film fest on the beach“ vazhdoi po ne Plazhin e Golemit me datat 1,2, 8,9. 10, 15,16,17, „Summer film fest on the beach“ vazhdoi ne qytetin e Pogradesit ku u frekuentua kryesisht nga femije dhe te moshuar. 29, 30, 31 Korrik „Summer film fest on the beach“  filloi ditet e tij ne Dhermi prane Plazhit te ri te Drimadhes i cili aktualish eshte nje nga plazhet me interes per pushuesit e moshes se re. Ky aktivitet ju bashkuan kryesisht te rinj pushues duke i dhene nje zgjidhje te vecante dhe alternative te kalimit te kohes dhe njekohesisht te forimit te tyre kulturor 

     Muaji III  „Summer film fest on the beach“ Ne datat 5,6,7,12,13,14, 19,20,21,Gusht 2011 do te transferohet ne Plazhin e Drimadhes Dhermi. Ne bashkepunim me EU info ne qytetin e Vlores do te projektohen ne datat 5,6,7,12,13,14, 19,20,21, 26,27,28 Gusht 2011. Gjithashtu ne bashkepunim me Forumin e Keshillin Rinor ne diten e rinise e cila mund te organizohet ne Malin e Dajtit me pjesemarrjen e 2000 te rinjve me 12 Gusht 2011do te projektohen gjate gjith nates te tere filmat e perzgjedhur nga organizatoret. 

 

 

http://www.amshc.gov.al
http://www.albaniaartinstitute.org
http://www.tiranafilmfest.com
http://www.facebook.com/albaniaart
http://www.facebook.com/TIRANAFILMFESTIVAL
    

 


TIRANA
INTERNATINAL
FILM FESTIVAL
www.tiranafilmfest.com

Marubi 2003

www.amshc.gov.al
www.artdhe.com
www.facebook.com/artdhe
www.facebook.com/shortfilmdb

 

 

Powered by

 About Us | Contact Us | ©2005 ALBANIA ART INSTITUTE